Koniec obowiązku publikacji ogłoszeń w MSiG już wkrótce

MSiG

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało 23 kwietnia 2025 r. projekt ustawy zmieniającej ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Planowane zmiany obejmują w szczególności zniesienie obowiązku publikacji ogłoszeń w MSiG oraz prowadzenie akt rejestrowych stowarzyszeń oraz fundacji wyłącznie w postaci elektronicznej.

Zniesienie obowiązku publikacji ogłoszeń w MSiG

Aktualnie wpis lub zmiana danych w KRS oznacza jednocześnie obowiązek opublikowania ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zwiększa to koszty po stronie podmiotu dokonującego zmian (dodatkowa opłata za ogłoszenie w MSiG). Dodatkowo, przez wzrost liczby publikacji w MSiG (ok. 75,2% ogłoszeń to ogłoszenia o złożeniu dokumentów finansowym w związku z obowiązkiem corocznej sprawozdawczości), Monitor stracił swoją realną, informacyjną funkcję.

Konsekwencją proponowanej zmiany jest oparcie domniemań wynikających z ustawy o KRS na publikacji w KRS a nie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Co więcej, konieczne jest również określenie zasad powoływania się przez osoby trzecie na dane udostępnione w MSiG lub KRS w przypadku rozbieżności pomiędzy ogłoszeniem a wpisem do KRS. Projekt ustawy przewiduje w tym zakresie utrzymanie obowiązującej dotychczas zasady, zgodnie z którą obowiązuje wówczas wpis w KRS.

Digitalizacja KRS dla stowarzyszeń i fundacji

Projekt zakłada również prowadzenie wyłącznie w systemie teleinformatycznym akt rejestrowych stowarzyszeń, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów zdrowotnej. Co więcej, również składanie wniosków i pism dotyczących tych podmiotów ma być możliwe wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Obecnie wnioski i pisma w przypadku tych podmiotów można składać albo w postaci papierowej albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

W konsekwencji nie będzie już możliwości składania papierowych wniosków o wpis, wniosków innych niż o wpis, a także wszelkich innych pism, które będą dotyczyć podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu m.in. do rejestru stowarzyszeń.

Podsumowanie

Proponowaną zmianę dotyczącą zniesienia publikacji ogłoszeń w MSiG należy ocenić jako pożądaną. Powszechna dostępność danych w KRS jest w zupełności wystarczająca, a dublowanie informacji w MSiG nie znajduje dobrego uzasadnienia. Podobnie pełna digitalizacja postępowań rejestrowych oraz prowadzenie akt KRS dla fundacji i stowarzyszeń wyłącznie w postaci elektronicznej jest sensownym krokiem mając na uwadze brak dobrych argumentów za częściową digitalizacją KRS dla ww. podmiotów i pełną digitalizacją dla m.in. spółek. Z drugiej strony zmiany systemowe, które całkowicie pozbawiają możliwości składania dokumentów w postaci papierowej wydają się rozwiązaniem, które może wykluczać te organizacje, dla których cyfrowa rzeczywistość jest bardziej utrudnieniem niż ułatwieniem.

Link do projektu: https://legislacja.gov.pl/projekt/12397103/katalog/13123393#13123393

W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: kontakt@spolkawsieci.pl

Dodaj komentarz