Czy uchwała w spółce jawnej może być podjęta w sposób zdalny?

Uchwała w spółce jawnej

W spółkach osobowych, w tym w spółce jawnej, niekiedy potrzebna jest zgoda udzielona przez większość lub wszystkich wspólników. Zasadą jest, że w spółce jawnej każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. W przypadku natomiast czynności przekraczających zakres zwykłych czynności, wymagana jest zgoda wszystkich wspólników spółki.  Jako przykład czynności przekraczających zakres zwykłych czynności wskazuje się np. zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki.

Uchwała w spółce jawnej a reprezentowanie spółki

Wymóg zgody wyrażonej przez wszystkich wspólników oznacza, że każdy z nich powinien złożyć oświadczenie akceptujące dokonanie określonej czynności. Oświadczenia takie mogą być złożone oddzielnie, w różnym czasie, albo jednocześnie. Warto zwrócić uwagę, że taka zgoda może być elementem uchwały wspólników spółki jawnej. Jednocześnie wspólnicy mogą wyrazić w oderwaniu od uchwały jako czynności podejmowanej przez wielu uczestników.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że uzyskanie zgody nie warunkuje możliwości reprezentowania spółki. Brak zgody wspólników na czynność przekraczającą zakres zwykłych czynności może prowadzić do odpowiedzialności wspólnika-reprezentanta spółki. Może także prowadzić do innych, wewnątrzspółkowych konsekwencji.

Uchwała w spółce jawnej

Przepisy dotyczące spółek osobowych – w tym w spółki jawnej – zasadniczo nie zawierają wymogów formalnych wobec podejmowania decyzji przez wspólników.  Uchwały nie muszą być podejmowane na posiedzeniach – dopuszczalny jest każdy sposób prowadzenia uzgodnień w tym za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Kodeks spółek handlowych nie przewiduje także wymogu sporządzania protokołów. Forma przynajmniej dokumentowa wymagana jest najczęściej okolicznościami zewnętrznymi, np. koniecznością przedłożenia dowodu podjęcia określonej decyzji w sądzie rejestrowym. Jednocześnie ze względów dowodowych rozsądnym jest zachowanie tej formy w celu zapewnienia ochrony interesów wspólników, spółki oraz uczestników obrotu. Kodeks spółek handlowych nie przewiduje także procedury zwoływania posiedzenia w celu podjęcia uchwały lub innej decyzji wspólników.

Przepisy k.s.h. nie wskazują także na obowiązek zachowania szczególnej formy dla wyrażenia zgody, jeżeli jest ona udzielana poza uchwałą wspólników. To oznacza, że oświadczenia woli wspólników mogą być złożone w dowolny sposób. Przy czym warto mieć na uwadze względy dowodowe o których mowa powyżej.

Podsumowanie

W spółce jawnej funkcjonują liberalne zasady podejmowania uchwał, w tym wyrażania zgody przez pozostałych wspólników. Wymóg zachowania formy co najmniej dokumentowej podyktowany jest zazwyczaj zewnętrznymi okolicznościami, np. koniecznością złożenia dokumentów do KRS. W związku z tym z tej perspektywy spółka jawna odpowiada na cyfrowe oczekiwania w kontekście podejmowania w niej decyzji wewnętrznych.

W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: piotr.mijal@smith.pl

Dodaj komentarz