Zdalne podejmowanie uchwał przez zarząd P.S.A. / radę dyrektorów P.S.A.

P.S.A.

W prostej spółce akcyjnej to zarząd albo rada dyrektorów prowadzi sprawy spółki oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz . W przypadku zarządu spółki z o.o. określenie sytuacji, kiedy wymagane jest podjęcie uchwały przez zarząd jest dość jednoznaczne. Jak to wygląda w prostej spółce akcyjnej? W jakich sytuacjach zarząd P.S.A. albo rada dyrektorów muszą podjąć uchwałę? Czy podjęcie uchwały przez zarząd w sposób zdalny jest dopuszczalne?

 

Wymóg podjęcia uchwały przez zarząd P.S.A.

Uchwały rady dyrektorów, poza innymi sprawami wymienionymi w umowie spółki, wymaga:

1) podejmowanie decyzji o strategicznym znaczeniu dla spółki;

2) ustalanie rocznych i wieloletnich planów biznesowych;

3) ustalenie struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa spółki i ukształtowanie podstawowych funkcji związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Poza tym, uchwały rady dyrektorów wymaga delegowanie niektórych lub wszystkich czynności prowadzenia przedsiębiorstwa spółki na jednego albo niektórych dyrektorów.

Podjęcia uchwały – przez radę dyrektorów albo zarząd – wymaga także powołanie prokurenta. Ponadto, obowiązek podjęcia uchwały może wynikać z umowy spółki albo regulaminu zarządu albo rady dyrektorów.

 

Podejmowanie zdalnie uchwał przez zarząd / radę dyrektorów

Uchwały mogą być podejmowane zarówno na posiedzeniu organu, jak i w głosowaniu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (głosowanie zdalne). Możliwość zdalnego uczestniczenia w podejmowaniu uchwał jest niezależna od tego, czy została przewidziana w umowie spółki czy nie. Zatem jeżeli umowa spółki nie mówi nic o tym, że możliwe jest głosowanie nad uchwałami zarządu w P.S.A. w sposób zdalny – jest to dopuszczalne. Warto także zwrócić uwagę, że system S24 pozwala na podjęcie przez zarząd P.S.A. uchwały o ustanowieniu prokury.

Aby było możliwe podjęcie uchwały przez zarząd P.S.A. albo radę dyrektorów w sposób zdalny, konieczne jest zawiadomienie wszystkich członków organu o posiedzeniu organu, głosowaniu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Kwestia sposobu zawiadomienia (w postaci pisemnej, elektronicznej) powinna być określona w regulaminie zarządu / rady dyrektorów.

 

Wymóg kworum i większości głosujących za uchwałą

Kodeks spółek handlowych wprowadził wymóg kworum w odniesieniu do uchwał rady dyrektorów – podczas głosowania wymagana jest obecność połowy jej członków. W przypadku zarządu prostej spółki akcyjnej brak jest ustawowego wymogu kworum. Dla obliczenia kworum wlicza się tych, którzy uczestniczą w głosowaniu na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Z k.s.h. wynika wymóg podejmowania uchwał przez zarząd / radę dyrektorów bezwzględną większością głosów. Ponadto, umowa spółki może przewidywać, że w przypadku braku możliwości stwierdzenia bezwzględnej większości głosów, ze względu na równość głosów „za” oraz tych, które traktowane są jak głosy „przeciw”, rozstrzyga głos prezesa, przewodniczącego lub innego członka organu. Co również istotne, w prostej spółce akcyjnej obowiązuje ustawowy wymóg protokołowania uchwał zarówno zarządu jak i rady dyrektorów.

 

Podsumowanie

Podejmowanie uchwał przez zarząd albo radę dyrektorów w P.S.A. jest względnie sformalizowanym procesem. W szczególności ta uwaga dotyczy rady dyrektorów – ustawa przewiduje przypadki, gdy uchwała jest wymagana do podjęcia określonych czynności. W porównaniu jednak z zarządem spółki z o.o., ustawa nie przewiduje podejmowania uchwał przez zarząd w sprawach, które przekraczają zakres zwykłych czynności spółki. Tym istotniejsza w praktyce jest rola regulaminu zarządu / rady dyrektorów aby określała, kiedy wymagane jest podjęcie uchwały przez zarząd. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość, że członek zarządu / dyrektor będzie działał samodzielnie, bez porozumienia z innymi członkami organu. Taka sytuacja może wystąpić w szczególności, jeżeli jest on także uprawniony do samodzielnego reprezentowania spółki.

W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: kontakt@mijal.legal

Dodaj komentarz