Dla wielu start-upów istotne jest szybkie pozyskanie finansowania na początku działalności. Projektowana ustawa crowdfundingowa przewiduje jednak istotne ograniczenia dla spółek z o.o. w zakresie możliwości uzyskania finansowania udziałowego (equity crowdfunding). Czy zatem spółka z o.o. nadal będzie najchętniej wybieraną formą prawną spółki kapitałowej? Czy też prosta spółka akcyjna stanie się pierwszym wyborem dla start-upów?
Jak będzie?
Zgodnie z projektowanymi przepisami ustawy crodfundingowej, oferta nabycia lub objęcia udziałów w spółce z o.o. nie może być kierowana do nieoznaczonego adresata. Niedopuszczalne jest także promowanie nabycia lub objęcia udziałów przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji do nieograniczonego grona odbiorców. To oznacza, że nowelizacja k.s.h. zakazuje między innymi oferowania na dostępnej dla wszystkich stronie www sprzedaży udziałów albo objęcia udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym.
Okres przejściowy
W projekcie wprowadzono jednak dwuletni okres przejściowy – wskazane powyżej czynności będą mogły być wykonywane do 9 listopada 2023 r. To oznacza, że do ww. daty spółki z o.o. będą mogły ubiegać się o finansowanie w drodze oferowania ich udziałów przez crowdfunding.
Z czego wynika zakaz finansowania sp. z o.o. przez oferowanie udziałów?
Zgodnie z uzasadnieniem projektu, udziały w spółce z o.o. nie są przeznaczone do publicznego obrotu. W związku z tym obrót udziałami nie powinien odbywać się publicznie. O tym, że udziały w spółce z o.o. są nieodpowiednie z punktu widzenia publicznego obrotu ma świadczyć (1) wymóg poświadczenia podpisów zbywcy oraz nabywcy przez notariusza przy sprzedaży udziałów oraz (2) zakaz wystawiania na udziały dokumentów na okaziciela. Ponadto, w ocenie Ministerstwa Finansów, dwuletni okres przejściowy umożliwi upowszechnienie formy prostej spółki akcyjnej (PSA) jako najkorzystniejszej formy prowadzenia działalności dla start-upów.
Warto jednak wskazać, że rozporządzenie ECSP (rozporządzenie crowdfundingowe) nie zakazuje oferowania nabycia albo objęcia udziałów w spółkach z o.o. Wręcz przeciwnie – zgodnie z ww. rozporządzeniem, udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (i ich odpowiedników) powinny być co do zasady objęte zakresem stosowania Rozporządzenia ECSP, gdyż udziały w spółkach z o.o. są swobodnie zbywalne. Niemniej, Rozporządzenie ECSP uwarunkowało oferowanie udziałów w sp. z o.o. od wyrażenia zgody przez KNF na stosowanie wobec nich ww. rozporządzenia. W związku z tym należy stwierdzić, że wprowadzanie wskazanych wyżej zakazów do k.s.h. pozbawi KNF możliwości wyrażenia zgody na objęcie udziałów crowdfundingiem inwestycyjnym w późniejszym czasie.
Co interesujące, projektodawca nowelizacji k.s.h. wskazuje, że spółka z o.o. ma alternatywę na uzyskanie finansowania. Tą opcją ma być emisja obligacji lub zaciągnięcie pożyczki przy wykorzystaniu crowdfundingu. Taka alternatywa – w postaci finansowania długiem wobec inwestora – wydaje się ryzykowna z punktu widzenia spółki z o.o. oraz jej członków zarządu. Ponadto, finansowanie długiem jest zasadniczo bardziej kosztowne dla spółki niż finansowanie udziałowe – spółka musi zwrócić dług powiększony o koszt korzystania z kapitału (odsetki).
Podsumowanie
Projektowany zakaz oferowania udziałów w spółkach z o.o. wpłynie na proces wyboru formy prawnej dla nowych przedsięwzięć gospodarczych. Interwencja ustawodawcy doprowadzi do tego, że spółka z o.o. utraci możliwość „publicznego” finansowania udziałowego. Tym samym spółka z o.o. utraci jedną z tańszych możliwości finansowania. W ten sposób jest jednocześnie przez ustawodawcę stymulowana popularność prostej spółki akcyjnej (PSA). Czy działanie ustawodawcy przyniesie oczekiwany efekt i spowoduje upowszechnienie się PSA w Polsce? Czy też w 2023 r. ustawodawca przedłuży obowiązywanie okresu przejściowego dla oferowania udziałów spółek z o.o.? Przekonamy się prawdopodobnie po dwóch latach.