„Papierowa” umowa sprzedaży udziałów a S24

Na szybkim ujawnieniu nowego wspólnika w KRS zależy wszystkim stronom umowy sprzedaży udziałów. Skorzystanie z portalu S24 może to ułatwić – niezależnie od tego, czy nasza spółka była zakładana w trybie S24.

Jakie spółki mogą składać wnioski do KRS przez Internet?

Portal S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/) umożliwia złożenie wniosku o zmianę danych w KRS zarówno spółkom z o.o. utworzonym w tradycyjny sposób jak też spółkom utworzonym w trybie S24. W związku z tym wniosek o zmianę wspólnika w KRS przez portal S24 może złożyć także spółka utworzona w tradycyjny sposób. Odróżnić bowiem należy zmianę umowy spółki z o.o. przez portal S24 – do której mają prawo tylko spółki założone przez S24 – od wniosku o ujawnienie zmiany danych w KRS.

Załączenie do wniosku cyfrowej wersji „papierowej” umowy

Możliwość ujawnienia nowego wspólnika przez Internet wynika z tego, że portal S24 pozwala na dołączenie zewnętrznego dokumentu do wniosku o zmianę danych spółki z o.o. W związku z tym możliwe jest przedstawienie przez Internet sądowi rejestrowemu umowy sprzedaży udziałów zawartej w formie „papierowej”, czyli z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Część sądów rejestrowych niestety kwestionuje załączenie cyfrowej wersji umowy uznając, że skan umowy zawartej w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi nie odpowiada formie określonej w Kodeksie spółek handlowych lub Kodeksie postępowania cywilnego. W praktyce niekiedy oznacza to konieczność uzupełnienia wniosku przez wysłanie do sądu „papierowej” umowy sprzedaży udziałów.

Sprzedaż udziałów a status spółki S24

Należy mieć na uwadze, że sprzedaż udziałów w spółce z o.o. nie oznacza konieczności zmiany umowy spółki – również wtedy, gdy sprzedaż udziałów w sp. z o.o. nastąpiła w umowie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli zatem spółka z o.o. została założona przez S24 i zostały w niej sprzedane udziały na podstawie umowy w formie „papierowej”, nie prowadzi to do utraty statusu spółki S24.

Wkrótce w pełni cyfrowe postępowanie rejestrowe

Mając na uwadze, że wejście w życie nowelizacji przewidującej cyfryzację postępowań w sprawach KRS zostało przesunięte na marzec 2021 roku, możliwość szybkiego ujawnienia nowego wspólnika przez Internet przed tym terminem jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Efektywność tego rozwiązania zależy jednak przede wszystkim od rozsądnej praktyki sądów rejestrowych.

 

Dodaj komentarz