Funkcjonowanie w obrocie prostych spółek akcyjnych od 2,5 roku oznacza również, że coraz częściej zawierane są umowy sprzedaży akcji takich spółek. Sprzedaż akcji w prostej spółce akcyjnej różni się jednak dość istotnie od sprzedaży udziałów w innej spółce kapitałowej – spółce z o.o. Co to w praktyce oznacza?
Sprzedaż akcji – forma umowy
Po pierwsze należy wskazać, że zbycie akcji prostej spółki akcyjnej powinno być dokonane w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że m.in. sprzedaż akcji PSA nie wymaga wizyty u notariusza. Nie jest także wymagane złożenie odręcznego podpisu pod taką umową. W rezultacie umowa sprzedaży akcji PSA może być utrwalona w postaci elektronicznej i podpisana przez strony z wykorzystaniem np. podpisu zaufanego.
Ujawnienie sprzedaży akcji PSA
Istotne różnice między spółką z o.o. a PSA dotyczą czynności, które należy podjąć w związku ze sprzedażą udziałów albo akcji. Co kluczowe, nabycie akcji od sprzedawcy następuje z chwilą dokonania w rejestrze akcjonariuszy. Rejestr akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej prowadzi dom maklerski albo notariusz. Tym samym to nie chwila zawarcia umowy sprzedaży akcji jest istotna dla przeniesienia własności akcji, lecz dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy.
W praktyce oznacza to, że po zawarciu umowy sprzedaży akcji konieczne jest złożenie wniosku o ujawnienie zbycia akcji w rejestrze akcjonariuszy. Te wnioski zasadniczo nie podlegają (dodatkowej) opłacie. Czasami domy maklerskie posiadają wzory wniosków w tym zakresie, z których należy korzystać. Najczęściej możliwe jest również złożenie wniosku o ujawnienie zbycia w postaci elektronicznej.
Po dokonaniu wpisu w rejestrze akcjonariuszy konieczne jest również dopełnienie obowiązków w KRS. Zarząd albo rada dyrektorów PSA muszą przedstawić sądowi rejestrowemu odpowiednią listę akcjonariuszy. Mając na uwadze cyfryzację postępowania rejestrowego, taka lista składana jest przez system PRS.
Podsumowanie
Spółka z o.o. oraz prosta spółka akcyjna istotnie różnią się w swojej konstrukcji. Inaczej również przebiega sprzedaż akcji w PSA oraz ich rejestracja w odpowiednich ewidencjach. Choć sama forma prawna wymagana dla sprzedaży akcji jest bardziej liberalna niż dla sprzedaży udziałów, procedura sprzedaży akcji w PSA wydaje się trochę bardziej skomplikowana niż sprzedaży udziałów w spółce z o.o.
W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: kontakt@mijal.legal