Założenie spółki online zasadniczo wymaga, aby była możliwa identyfikacja osób uczestniczących przy zawieraniu umowy spółki. Ta zasada obowiązuje także w przypadku, gdy w założeniu spółki uczestniczą obywatele różnych państa. To oznacza, że powinien istnieć mechanizm który pozwoli na sprawdzenie, czy obywatel państwa X, który uczestniczy w zawieraniu umowy spółki, rzeczywiście nim jest. W Polsce tożsamość w usługach publicznych online jest najczęściej weryfikowana z wykorzystaniem profilu zaufanego (epuap). Sprawdzenie tożsamości jest również możliwe przy użyciu e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną). Wskazane powyżej środki stanowią środki identyfikacji elektronicznej – są one zestawem danych umożliwiających ustalenie tożsamości osoby używanym w celu identyfikacji elektronicznej tej osoby w usługach online.
Zgodnie z rozporządzeniem eIDAS państwa UE są zasadniczo zobowiązane do wzajemnego uznawania środków identyfikacji elektronicznych funkcjonujących w innych państwach. Innymi słowy, jeżeli usługa online świadczona przez dane państwo UE (np. możliwość założenia spółki online) wymaga identyfikacji środka identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelnienia, dla tej usługi uznaje się środek identyfikacji elektronicznej wydany w innym państwie UE.
Notyfikacja profilu zaufanego i e-dowodu
Polski System Identyfikacji Elektronicznej obejmuje dwa środki identyfikacji: profil zaufany i profil osobisty. W kwietniu 2023. notyfikacja polskich środków identyfikacji elektronicznej została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zgodnie z notyfikacją, profil osobisty oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a profil zaufany średni poziom bezpieczeństwa.
Notyfikacja PSIE zwiększa integrację polskich usług identyfikacji elektronicznej z innymi państwami europejskimi. Po pierwsze umożliwi uwierzytelnienie (logowanie) do publicznych usług w innych krajach za pomocą profilu osobistego (e-dowodu) oraz profilu zaufanego. Aktualnie prowadzone są prace integracyjno-wdrożeniowe realizowane przez NASK – prace te mają umożliwić polskim obywatelom logowanie polskimi środkami identyfikacji elektronicznej do portali publicznych innych państw Unii Europejskiej.
Założenie spółki online w Niemczech przez obywatela Polski
Jak opisywałem w innym tekście (https://www.spolkawsieci.pl/2022/10/10/zalozenie-spolka-online-gmbh-w-niemczech/), od 1 sierpnia 2022 r. możliwe jest założenie spółki online (niektórych z nich) w Niemczech, w tym GmbH. Zgodnie z nowelizacją, uczestnictwo w akcie notarialnym w celu zawarcia umowy spółki możliwe jest przy wykorzystaniu narzędzi wideokomunikacji. To jednocześnie oznacza konieczność weryfikacji tożsamości wspólników przez notariusza w Niemczech. Obywatele innych państw zasadniczo również mają możliwość zakładania spółek w takiej formule. Wymaga to posiadania środka identyfikacji elektronicznej obowiązującego państwie UE albo elektronicznego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w państwie UE; w tym ostatnim przypadku elektroniczny dokument powinien umożliwiać dostęp do środka identyfikacji elektronicznej. Co kluczowe, wyłącznie środki identyfikacji elektronicznej które zostały notyfikowane i odpowiadają wysokiemu stopniowi bezpieczeństwa powalają na zakładanie spółek przez obywateli innych państw w tym modelu. Jak wskazano powyżej, z polskich środków identyfikacji wyłącznie e-dowód cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. To oznacza, że obywatel Polski ma możliwość uczestnictwa w akcie notarialnym jeżeli posiada polski dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód).
Podsumowanie
Rozporządzenie eIDAS spowodwało wiele dobrego w digitalizacji życia gospodarczego. Przez długi czas obywatele Polski nie mogli jednak korzystać z niektórych „benefitów” tego rozporządzenia – Polska jako jedno z ostatnich państw UE notyfikowała środki identyfikacji elektronicznej. Wykonanie w końcu tego kroku umożliwi obywatelom Polski dostęp do usług publicznych online w innych państwach EU. W szczególności zainteresowaniem cieszy się zdalne zakładanie spółek online – w tym m.in. GmbH w Niemczech. To ostatnie jest możliwe przy wykorzystaniu polskiego e-dowodu osobistego.
W przypadku pytań – zachęcam do kontaktu: kontakt@mijal.legal