Czy w S24 powstaje spółka w organizacji?

spółka z o.o. w organizacji

Możliwość założenia spółki przez portal S24 funkcjonuje w Polsce od ponad 10 lat. Zgodnie z założeniami ustawy wprowadzającej portal S24, projektowane regulacje miały pozwolić uniknąć funkcjonowania w obrocie konstrukcji spółki z o.o. w organizacji. Czy zatem w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24 powstaje spółka z o.o. w organizacji? Czy też założenie w ten sposób spółki wymusza oczekiwanie na zarejestrowanie spółki przez KRS przed zawarciem pierwszych umów przez nowo-tworzoną spółkę?

Czym jest spółka z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest odrębnym podmiotem w obrocie gospodarczym. Spółka z o.o. w organizacji może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości oraz zaciągać zobowiązania. Spółka z o.o. w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Z chwilą wpisu do KRS spółka z o.o. staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku zawierania umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego, spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą złożenia podpisów przez jej wspólników.

S24 a spółka z o.o. w organizacji

Powyższe rozważania mogą mieć – siłą rzeczy – jedynie częściowe zastosowanie wobec spółki z o.o. zakładanej przez S24. W związku z tym przyjmuje się, że w przypadku zawierania umowy spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy spółki z o.o. udostępnianego w systemie teleinformatycznym, spółka z o.o. w organizacji powstaje po (1) wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do zawarcia umowy spółki z o.o. oraz (2) podpisaniu danych podpisem elektronicznym (kwalifikowanym, zaufanym albo osobistym). Z drugiej strony niektórzy wskazują, że spółka z o.o. w organizacji zakładana przez portal 24 powstaje z chwilą zakończenia wszystkich czynności wymaganych do zawarcia umowy w systemie teleinformatycznym i wysłania umowy spółki do KRS za pośrednictwem ww. systemu wraz z wnioskiem o rejestrację. W takim przypadku dowodem na zawiązanie spółki jest komunikat zwrotny z portalu S24 o nadaniu sygnatury.

Warto również zwrócić uwagę na jedną różnicę odnoszącą się do spółki z o.o. w organizacji zakładanej przez portal S24. Z chwilą zakończenia wszystkich czynności wymaganych do zawarcia umowy w systemie teleinformatycznym i wysłania umowy spółki do KRS wraz z wnioskiem o rejestrację spółki, do momentu rozpoznania tego wniosku przez sąd, nie jest możliwa zmiana umowy spółki. W przypadku natomiast umowy spółki z o.o. zawieranej przed notariuszem, zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest możliwa – wymaga zawarcia umowy przez wspólników.

Podsumowanie

Zakładanie spółki przez portal S24 również prowadzi do powstania spółki z o.o. w organizacji. Wydaje się, że następuje to wbrew intencji ustawodawcy wyrażonej w uzasadnieniu projektu ustawy. Czas istnienia spółki w organizacji został jednak istotnie ograniczony, ze względu na założenie, że wpis spółki do rejestru następuje w ciągu jednego dnia. Praktyka jednak pokazuje, że czas ten jest zazwyczaj dłuższy.

 

W przypadku pytań – zachęcam do kontaktu: kontakt@mijal.legal

Dodaj komentarz