Nadzwyczajne okoliczności wynikające z COVID-19 sprawiły, że przedsiębiorcy oprócz korzystania z pakietów pomocowych, poszukują skutecznych możliwości obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Jedną z takich możliwości jest tzw. ulga IP Box, przewidująca preferencyjną stawkę podatku dochodowego w wysokości 5% dla dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT). Ponieważ do tej kategorii należy autorskie prawo do programu komputerowego, IP Box stało się atrakcyjnym rozwiązaniem m.in. dla podmiotów działających w branży IT – i to prawdopodobnie tę branże fiskus stara się zachęcić do walki z wirusem.
Nie ulega wątpliwości, że odprowadzanie zaliczek na PIT według 5% stawki w trakcie roku podatkowego dla podatników stosujących IP Box, jakkolwiek pożądane przez część z nich, jest niemożliwe. Do tej pory organy podatkowe prezentowały praktycznie jednolite stanowisko mówiące o tym, iż IP Box jest traktowana jako dodatkowa preferencja podatkowa i tak jak ulga B+R powinna być rozliczana dopiero w zeznaniu rocznym. Powodowało to sytuację, w której podatnik PIT (odprowadzający zaliczki np. według 19% stawki) przez dłuższy czas blokował część swoich środków finansowych na kontach fiskusa. Podatek nadpłacony w trakcie roku miał zostać zwrócony przedsiębiorcy lub zaliczony na poczet jego przyszłych zobowiązań podatkowych. Aktualnie sytuacja związana z COVID-19 spowodowała wprowadzenie korzystnych zmian w tym zakresie.
Aby zachęcić podatników wytwarzających i komercjalizujących prawa własności intelektualnej do wykorzystania efektów ich prac do przeciwdziałania wirusowi, ustawodawca przewidział możliwość korzystania z ulgi IP Box także w trakcie roku podatkowego. Zgodnie z treścią art. 52u ustawy o PIT (dodanym ustawą zmieniającą specustawę COVID-19), podatnik osiągający w 2020 roku kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19, może stosować w trakcie roku podatkowego do opodatkowania tych dochodów 5-cio % stawkę podatku, przy obliczaniu zaliczek na PIT.
Szczegółowe zasady obliczania zaliczek zostały wprowadzone w dodanym art. 52u ust. 2 i 3 ustawy o PIT. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że krąg podatników uprawnionych do skorzystania z tego preferencyjnego rozwiązania został zawężony wyłącznie do osób osiągających (1) kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które to (2) prawa są wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19. Skorzystanie z tej możliwości wymaga łącznego spełnienia obu tych przesłanek. Niewątpliwie stosunkowo niejasną przesłanką jest „wykorzystywanie do przeciwdziałania COVID-19”, choć w tym przypadku krąg zastosowań wydaje się dość szeroki. Dodatkowo – szczególnie dla podatników niezwiązanych z branżą IT – istotnym jest fakt, iż rozwiązanie to stosuje się również w przypadku, gdy podatnik nie posiada jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa, pod warunkiem zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, w terminie 6 miesięcy od końca miesiąca, za który zastosował 5% stawkę podatku dla zaliczek.
Omawiane rozwiązanie można uznać za korzystne, niemniej rozwiązania specustawy COVID-19 wprowadzają także pewne niekorzystne zmiany dla osób chcących skorzystać z IP Box. Dotyczy to osób starających się o objęcie ochroną wynikającą z uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego: zgodnie z art. 31g ust. 1 specustawy COVID-19 trzymiesięczny termin na rozpatrzenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie specustawy COVID-19, przedłuża się o 3 miesiące. Okres ten może zostać jeszcze dodatkowo wydłużony (art. 31 g ust. 3 specustawy COVID-19). Jakkolwiek zrozumiała w obecnej sytuacji, nie jest to zmiana korzystna dla podatników.
Autor:
Piotr Sekulski – doradca podatkowy, Outsourced.pl (e-mail: p.sekulski@outsourced.pl)