Format plików i podpisywanie e-dokumentów zgłaszanych do KRS

Cyfryzacja składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego doprowadziła do powstania wielu pytań dotyczących sposobu podpisywania składanych dokumentów oraz formatu, w jakim dokumenty należy przesłać. I tak, w zależności od typu załączanego dokumentu (sprawozdanie z działalności, sprawozdanie finansowe, uchwała) inny jest format pliku, w jakim dokument należy przesłać. Odmienny jest również sposób podpisywania tych dokumentów.

 

Sprawozdanie z działalności

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie z działalności sporządza się w postaci elektronicznej. Ustawa nie określa jednak szczególnych wymogów odnośnie do formatu pliku. W praktyce najczęściej spotyka się format .pdf (skonwertowany z pliku .doc).

Takie sprawozdanie z działalności należy podpisać (1) podpisem zaufanym albo (2) kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podpisanie sprawozdania z działalności podpisem zaufanym następuje przez wgranie pliku na platformę Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/uslugi/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany

Sprawozdanie z działalności – stanowiące jeden plik – powinno zostać podpisane przez wszystkie osoby uprawnione do reprezentacji (z uwzględnieniem wszystkich członków zarządu). Takie rozwiązanie wymusza udostępnienie podpisanego pliku kolejnej osobie, która również musi złożyć swój podpis. Po uzyskaniu podpisów wszystkich wymaganych osób, w platformie Ministerstwa Cyfryzacji można sprawdzić złożone pod dokumentem podpisy i powinno to wyglądać następująco:

To także oznacza, że plik ze sprawozdaniem z działalności dodawany za pomocą akcji „Plik dokumentu” powinien być opatrzony podpisami zaufanymi albo podpisami kwalifikowanymi przed załączeniem pliku do systemu.

 

Sprawozdanie finansowe

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdania finansowe podmiotów wpisanych do KRS sporządza się w postaci elektronicznej w formacie .xml. Takie sprawozdanie należy podpisać (1) podpisem zaufanym albo (2) kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Sprawozdanie finansowe powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wszystkie osoby uprawnione do reprezentacji takiego podmiotu (z uwzględnieniem wszystkich członków zarządu). Podpisanie sprawozdania finansowego podpisem zaufanym następuje przez wgranie pliku na wskazaną powyżej platformę Ministerstwa Cyfryzacji. To wymusza udostępnienie podpisanego pliku ze sprawozdaniem kolejnej osobie, która również musi złożyć swój podpis.

Podobnie jak w przypadku sprawozdania z działalności, plik ze sprawozdaniem finansowym dodawany za pomocą akcji „Plik dokumentu” powinien być opatrzony podpisami zaufanymi albo podpisami kwalifikowanymi przed załączeniem pliku do systemu.

 

Uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty

Wskazane dokumenty powinny być nadal sporządzane w formie papierowej. Przed zgłoszeniem do KRS należy przygotować skany tych dokumentów (przykładowo w formacie .pdf). Każdy załączony dokument musi znajdować się w oddzielnym pliku, zgodnie z zasadą 1 plik = 1 dokument.

Uchwały – niezależnie od wymogów dotyczących podpisów wynikających z Kodeksu spółek handlowych – muszą także zostać podpisane (1) podpisem zaufanym, (2) kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo (3) podpisem osobistym przez osobę dokonującą zgłoszenia. To oznacza, że plik z uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania i plik z uchwałą o podziale zysku lub pokryciu straty nie są podpisywane elektronicznie przed ich załączeniem. Wskazane pliki będą automatycznie podpisane elektronicznie wyłącznie przez osobę dokonującą zgłoszenia dokumentów wraz z „całym” zgłoszeniem.

 

 

PS. Przepisy nie ograniczają możliwości podpisania dokumentów wyłącznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym wydanym przez polskie centra certyfikacji (np. Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych lub Asseco). Oznacza to, że dokumenty mogą zostać podpisane przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego obsługującego format XAdES, który został wydany w innym państwie Unii Europejskiej zgodnie z rozporządzeniem eIDAS.

 

Dodaj komentarz