Członek zarządu z UE uzyska numer PESEL w siedzibie spółki

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wymusiła posiadanie numeru PESEL na obcokrajowcach będących członkami zarządu (spółki kapitałowe oraz spółka partnerska) albo wspólnikami spółek osobowych. Wynika to z faktu, iż roczne sprawozdania finansowe spółek mogą być od bieżącego roku składane elektronicznie tylko przez osoby, których numery PESEL są już ujawnione w KRS.

Gdy obcokrajowiec nie mieszka w Polsce

Gdy osoba ujawniona w KRS nie posiada numeru PESEL, ale jest zameldowana w Polsce na pobyt stały albo czasowy, wniosek o nadanie numeru PESEL rozpatruje organ gminy właściwy w sprawie o zameldowanie. Problem pojawia się, gdy obcokrajowiec zamieszkuje na co dzień poza granicami RP oraz – co częste – wiąże go ze spółką wyłącznie stosunek korporacyjny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy spółka nie zawarła z taką osobą jakiejkolwiek dodatkowej umowy, np. kontraktu menedżerskiego.

Spółka jako pracodawca dla osób ujawnionych w KRS

W takich przypadkach wnioski o nadanie numeru PESEL należałoby kierować do odpowiedniej komórki w Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Niemniej, wydziały ewidencji ludności w Polsce szeroko interpretują pojęcie pracodawcy. W konsekwencji, wniosek o nadanie numeru PESEL dla wspólnika uprawnionego do reprezentacji albo członka zarządu można skutecznie złożyć w gminie, w której znajduje się siedziba spółki, o ile członek zarządu albo wspólnik są już ujawnieni w KRS. Organy uznają bowiem, że spółka w takim przypadku jest de facto pracodawcą dla wspólnika lub członka zarządu. Należy jednak pamiętać, aby wraz z wnioskiem dołączyć aktualny odpis z KRS. Aktualnie taką interpretację przyjmują urzędy m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

 

Dodaj komentarz